Λίγο πριν έρθουν τα Όσκαρ, η βρετανική ακαδημία κινηματογράφου και τηλεόρασης απένειμε τα δικά της βραβεία σε μια λαμπερή βραδιά στο Royal Albert Hall στο Λονδίνο, παρουσία, μάλιστα, του Πρίγκιπα William και της Δούκισσας του Cambridge, Catherine. Τα βραβεία BAFTA ανέδειξαν (κι αυτά!) μεγάλο νικητή το μιούζικαλ “La La Land”, αλλά και την πρωταγωνίστρια του Emma Stone, και η σαρωτική πορεία του φιλμ, με επισφραγίστηκε με μερικά ακόμα βραβεία, δεν αφήνει πλέον αμφιβολίες και για τα Όσκαρ.
Ανάμεσα, όμως, σ’ εκείνους που φαίνεται να «κλειδώνουν» ένα βραβείο Όσκαρ, είναι και η ηθοποιός Viola Davis, που κέρδισε BAFTA για Β' γυναικείο ρόλο για την ερμηνεία της στην ταινία “Fences”. Η αναγνώριση αυτή έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά από βραβεύσεις για τον ίδιο ρόλο.
Βεβαίως, εκτός από τους νικητές και τους σταρς στο κόκκινο χαλί, τα φλας μονοπώλησε και η παρουσία του βασιλικού ζεύγους στη βραδιά. Μάλιστα, ο Πρίγκιπας William ανέβηκε στη σκηνή για να παραδώσει βραβείο στο 90χρονο σκηνοθέτη και ηθοποιό Mel Brooks ως αναγνώριση για το σύνολο της καριέρας του.
H Kate Middleton εντυπωσίασε με την έξωμη Alexander McQueen τουαλέτα της
Αναλυτικά τα βραβεία:
Best Film
Arrival
I, Daniel Blake
La La Land (νικητής)
Manchester by the Sea
Moonlight
Best British Film
American Honey
Denial
Fantastic Beasts and Where to Find Them
I, Daniel Blake(νικητής)
Notes on Blindness
Under the Shadow
Best Debut by a British Writer, Director or Producer
The Girl With All the Gifts – Mike Carey (writer), Camille Gatin (producer)
The Hard Stop – George Amponsah (writer/director/producer), Dionne Walker (writer/producer)
Notes on Blindness - Peter Middleton (writer/director/producer), James Spinney (writer/director), Jo-Jo Ellison (producer)
The Pass – John Donnelly (writer), Ben A Williams (director)
Under the Shadow – Babak Anvari (writer/director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producers) - (νικητές)
Best Film Not in the English Language
Dheepan
Julieta
Mustang
Son of Saul (νικητής)
Toni Erdmann
Best Documentary
13th (νικητής)
The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
The Eagle Huntress
Notes on Blindness
Weiner
Best Animated Film
Finding Dory
Kubo and the Two Strings (νικητής)
Moana
Zootropolis
Best Director
Denis Villeneuve (Arrival)
Ken Loach (I, Daniel Blake)
Damien Chazelle (La La Land) - (νικητής)
Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
Tom Ford (Nocturnal Animals)
Best Original Screenplay
Hell or High Water
I, Daniel Blake
La La Land
Manchester by the Sea (νικητής)
Moonlight
Best Adapted Screenplay
Arrival
Hacksaw Ridge
Hidden Figures
Lion (νικητής)
Nocturnal Animals
Best Actor
Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
Casey Affleck (Manchester by the Sea) - (νικητής)
Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals)
Ryan Gosling (La La Land)
Viggo Mortensen (Captain Fantastic)
Best Actress
Amy Adams (Arrival)
Emily Blunt (The Girl on the Train)
Emma Stone (La La Land) - (νικήτρια)
Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)
Natalie Portman (Jackie)
Best Supporting Actor
Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)
Dev Patel (Lion)- (νικητής)
Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
Jeff Bridges (Hell or High Water)
Mahershala Ali (Moonlight)
Best Supporting Actress
Hayley Squires (I, Daniel Blake)
Michelle Williams (Manchester by the Sea)
Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)
Viola Davis (Fences) - (νικήτρια)
Best Original Music
Arrival
Jackie
La La Land (νικητής)
Lion
Nocturnal Animals
Best Cinematography
Arrival
Hell or High Water
La La Land (νικητής)
Lion
Nocturnal Animals
Best Editing
Arrival
Hacksaw Ridge (νικητής)
La La Land
Manchester by the Sea
Nocturnal Animals
Best Production Design
Doctor Strange
Fantastic Beasts and Where to Find Them (νικητής)
Hail, Caesar!
La La Land
Nocturnal Animals
Best Costume Design
Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
Jackie (νικητής)
La La Land
Best Make Up & Hair
Doctor Strange
Florence Foster Jenkins (νικητής)
Hacksaw Ridge
Nocturnal Animals
Rogue One: A Star Wars Story
Best Sound
Arrival (νικητής)
Deepwater Horizon
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hacksaw Ridge
La La Land
Best Special Visual Effects
Arrival
Doctor Strange
Fantastic Beasts and Where to Find Them
The Jungle Book (νικητής)
Rogue One: A Star Wars Story
Best British Short Animation
The Alan Dimension
A Love Story (νικητής)
Tough
Best British Short Film
Consumed
Home(νικητής)
Mouth of Hell
The Party
Standby
EE Rising Star Award
Anya Taylor-Joy
Laia Costa
Lucas Hedges
Ruth Negga
Tom Holland (νικητής)