Οι μεγάλοι νικητές των βραβείων Όσκαρ: Κέρδισαν τα φαβορί;

Όσκαρ

Ποιες ταινίες και ποιοι ηθοποιοί έφυγαν με το «χρυσό αγαλματίδιο» από την 90η απονομή βραβείων Όσκαρ

Σε μια χρονιά χωρίς ξεκάθαρα φαβορί στη μεγάλη κατηγορία «Καλύτερη Ταινία», αλλά με πολύ σαφή προγνωστικά στις κατηγορίες των ερμηνειών, φαίνεται τελικά πώς τη νίκη πήραν αυτοί που έπρεπε.

Το Όσκαρ της καλύτερης ταινίας πήγε τελικά στο The Shape of Water (Το σχήμα του νερού), που κέρδισε και το Όσκαρ καλύτερης σκηνοθεσίας για τον Guillermo del Toro. Με το βραβείο Α’ ανδρικού και γυναικείου ρόλου η Ακαδημία δεν τίμησε μόνο τις καλύτερες ερμηνείες της φετινής χρονιάς, αλλά και δυο σπουδαίους ηθοποιούς , τον Gary Oldman (Η πιο σκοτεινή ώρα) και τη Frances McDormand (Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι ), ενώ στον Β’ ανδρικό και γυναικείο συναντάμε τον Sam Rockwell (που έβγαλε εκτός το φαβορί Willem Dafoe) και την Allison Janney (Εγώ, η Τόνια).

Τα βραβεία σεναρίου μοιράστηκαν στις ταινίες Get out!  (πρωτότυπο) και « Να με φωνάζεις με το όνομά σου» (διασκευασμένο), ενώ το ξενόγλωσσο Όσκαρ απέσπασε η ταινία από το «Μια φανταστική γυναίκα» (Χιλή).

Αναλυτικά οι νικητές

Β' Ανδρικού Ρόλου:

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Μακιγιάζ και Μαλλιά:

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick, “Darkest Hour”

Κουστούμια:

Mark Bridges, “Phantom Thread"

Ντοκιμαντέρ:

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan

Ήχου:

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King

Μιξάζ ήχου:

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

Καλλιτεχνική Διεύθυνση:

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Ξενόγλωσσης Ταινίας:

“A Fantastic Woman”, Χιλή

Β' Γυναικείου Ρόλου:

Allison Janney, “I, Tonya”

Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant

Κινουμένων Σχεδίων:

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Οπτικά Εφέ:

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

Μοντάζ:

“Dunkirk,” Lee Smith

Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους:

“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel

Ταινίας Μικρού Μήκους:

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton

Διασκευασμένου Σεναρίου:

“Call Me by Your Name,” James Ivory

Πρωτότυπου Σεναρίου:

“Get Out,” Jordan Peele

Φωτογραφίας:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins

Μουσικής:

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat

Πρωτότυπου Τραγουδιού:

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

Σκηνοθεσίας:

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Α' Ανδρικού Ρόλου:

Gary Oldman, “Darkest Hour”

Α' Γυναικείου Ρόλου:

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Καλύτερης Ταινίας:

“The Shape of Water”

 

Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook για να μαθαίνεις όλα τα νέα μας