Βραβεία BAFTA: Οι μεγάλοι νικητές «προδίδουν» τα Όσκαρ

Bafta

Λίγο πριν έρθουν τα Όσκαρ, η βρετανική ακαδημία κινηματογράφου και τηλεόρασης απένειμε τα δικά της βραβεία σε μια λαμπερή βραδιά στο Royal Albert Hall στο Λονδίνο, παρουσία, μάλιστα, του Πρίγκιπα William και της Δούκισσας του Cambridge, Catherine. Τα βραβεία BAFTA ανέδειξαν (κι αυτά!) μεγάλο νικητή το μιούζικαλ “La La Land”, αλλά και την πρωταγωνίστρια του Emma Stone, και η σαρωτική πορεία του φιλμ, με επισφραγίστηκε με μερικά ακόμα βραβεία, δεν αφήνει πλέον αμφιβολίες και για τα Όσκαρ.

Ανάμεσα, όμως, σ’ εκείνους που φαίνεται να «κλειδώνουν» ένα βραβείο Όσκαρ, είναι και η ηθοποιός Viola Davis, που κέρδισε BAFTA για Β' γυναικείο ρόλο για την ερμηνεία της στην ταινία “Fences”. Η αναγνώριση αυτή έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά από βραβεύσεις για τον ίδιο ρόλο.

Βεβαίως, εκτός από τους νικητές και τους σταρς στο κόκκινο χαλί, τα φλας μονοπώλησε και η παρουσία του βασιλικού ζεύγους στη βραδιά. Μάλιστα, ο Πρίγκιπας William ανέβηκε στη σκηνή για να παραδώσει βραβείο στο 90χρονο σκηνοθέτη και ηθοποιό Mel Brooks ως αναγνώριση για το σύνολο της καριέρας του.

H Kate Middleton εντυπωσίασε με την έξωμη Alexander McQueen τουαλέτα της 

The Duke and Duchess of Cambridge have arrived at the #eebaftas, supporting the very best of British creative talent.

A post shared by Kensington Palace (@kensingtonroyal) on

Αναλυτικά τα βραβεία:

Best Film

Arrival

I, Daniel Blake

La La Land (νικητής)

Manchester by the Sea

Moonlight

Best British Film

American Honey

Denial

Fantastic Beasts and Where to Find Them

I, Daniel Blake(νικητής)

Notes on Blindness

Under the Shadow

Best Debut by a British Writer, Director or Producer

The Girl With All the Gifts – Mike Carey (writer), Camille Gatin (producer)

The Hard Stop – George Amponsah (writer/director/producer), Dionne Walker (writer/producer)

Notes on Blindness - Peter Middleton (writer/director/producer), James Spinney (writer/director), Jo-Jo Ellison (producer)

The Pass – John Donnelly (writer), Ben A Williams (director)

Under the Shadow – Babak Anvari (writer/director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producers) - (νικητές)

Best Film Not in the English Language

Dheepan

Julieta

Mustang

Son of Saul (νικητής)

Toni Erdmann

Best Documentary

13th (νικητής)

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years

The Eagle Huntress

Notes on Blindness

Weiner

Best Animated Film

Finding Dory

Kubo and the Two Strings (νικητής)

Moana

Zootropolis

Best Director

Denis Villeneuve (Arrival)

Ken Loach (I, Daniel Blake)

Damien Chazelle (La La Land) - (νικητής)

Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)

Tom Ford (Nocturnal Animals)

Best Original Screenplay

Hell or High Water

I, Daniel Blake

La La Land

Manchester by the Sea (νικητής)

Moonlight

Best Adapted Screenplay

Arrival

Hacksaw Ridge

Hidden Figures

Lion (νικητής)

Nocturnal Animals

Best Actor

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)

Casey Affleck (Manchester by the Sea) - (νικητής)

Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals)

Ryan Gosling (La La Land)

Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

Best Actress

Amy Adams (Arrival)

Emily Blunt (The Girl on the Train)

Emma Stone (La La Land) - (νικήτρια)

Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Natalie Portman (Jackie)

Best Supporting Actor

Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)

Dev Patel (Lion)- (νικητής)

Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)

Jeff Bridges (Hell or High Water)

Mahershala Ali (Moonlight)

Best Supporting Actress

Hayley Squires (I, Daniel Blake)

Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Naomie Harris (Moonlight)

Nicole Kidman (Lion)

Viola Davis (Fences) - (νικήτρια)

Best Original Music

Arrival

Jackie

La La Land (νικητής)

Lion

Nocturnal Animals

Best Cinematography

Arrival

Hell or High Water

La La Land (νικητής)

Lion

Nocturnal Animals

Best Editing

Arrival

Hacksaw Ridge (νικητής)

La La Land

Manchester by the Sea

Nocturnal Animals

Best Production Design

Doctor Strange

Fantastic Beasts and Where to Find Them (νικητής)

Hail, Caesar!

La La Land

Nocturnal Animals

Best Costume Design

Allied

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Florence Foster Jenkins

Jackie (νικητής)

La La Land

Best Make Up & Hair

Doctor Strange

Florence Foster Jenkins (νικητής)

Hacksaw Ridge

Nocturnal Animals

Rogue One: A Star Wars Story

Best Sound

Arrival (νικητής)

Deepwater Horizon

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Hacksaw Ridge

La La Land

Best Special Visual Effects

Arrival

Doctor Strange

Fantastic Beasts and Where to Find Them

The Jungle Book (νικητής)

Rogue One: A Star Wars Story

Best British Short Animation

The Alan Dimension

A Love Story (νικητής)

Tough

Best British Short Film

Consumed

Home(νικητής)

Mouth of Hell

The Party

Standby

EE Rising Star Award

Anya Taylor-Joy

Laia Costa

Lucas Hedges

Ruth Negga

Tom Holland (νικητής)

Thank you thank you thank you.

A post shared by ✌️ (@tomholland2013) on